بارباکو
چه نکاتی را باید حین خرید کولر گازی رعایت کرد !

مقدمه کولر گازی

امروزه در عصر جدید، هر خانه ای با هر اندازه ای، نیازمند یک وسیله سرمایشی می باشد تا بتوان با استفاده از آن ، محیطی خنک و قابل تحمل را به وجود آورد. برای این کار کولر های آبی و گازی بهترین و مناسب ترین وسیله هستند که در این بین کولر گازی ها از طرفداران بیشتری برخوردار هستند و در سرتاسر ایران و جهان تعداد بسیار زیادی از آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

اما نکته ای که در مورد این کولر گازی های وجود دارد این است که به دلیل قیمت بالای آنها، انتخاب یک کولر گازی مناسب کار بسیار سختی است و ملزوم به سرچ اطلاعات و  کسب دانش خوب در مورد آنهاست. در مقاله زیر ما به شما عزیزان کمک خواهیم کرد تا بهترین نوع از کولر گازی ها را بر اساس توان مالی و نیاز خود انتخاب کرده تا برای سال ها از جنسی که خریداری می کنید راضی بوده و از آن لذت ببرید. به طور کلی برای خرید یک کولر گازی باید به این نکات توجه کرد:

 

 

چه نکاتی را باید حین خرید کولر گازی رعایت کرد !

قبل از خرید کولر گازی، توان مالی خود را بسنجید

یکی از مهمترین و اصلی ترین مسائل در خرید کولر گازی ها، مسئله مالی است چراکه کولر گازی ها دارای قیمت بسیار بیشتری از سایر محصولات سرمایشی هستند و به همین دلیل نیز باید بهای بیشتری به آن داد.

کولر گازی هایی که دارای کمپرسور روتاری و اسکرول هستند ، دارای قیمت بیشتری نیز می باشند همانطور که کولر گازی اینورتر قیمتی بیشتر از کولر گازی های معمولی دارد. بعضی از برندهای معروف بازار از جمله سامسونگ، ال جی، گری و جنرال اصلی دارای قیمت بیشتری از سایر کولر گازی ها هستند و برای انتخاب آنها باید تاکید بیشتری بر این مسئله داشت.

اهمیت طراحی و ساختار کولرگازی ها

اگرچه بیشتر خریداران به زیبایی ظاهری کولر گازی ها اهمیت زیادی می دهند اما کمتر کسی پیدا می شود که به همان اندازه به نوع و جنس ساختار کولر گازی ها نیز اهمیت بدهد. جنس و نوع ماده به کار رفته در ساختار کولر گازی ها به دلیل ماندگاری بالا و مقاومت در برابر عوامل خورنده حائز اهمیت بسیاری است.

کولر گازی ها از یک پنل خارجی و یک یونیت داخلی برخوردار هستند و جنس هرکدام از آنها می تواند متفاوت باشد. ترجیحا کولری را خریداری کنید که بدنه خارجی آن از فلز ساخته شده باشد و لایه ای ضد زنگ بر روی آن قرار گرفته باشد تا در شرایط آب و هوایی ایران جوابگو باشد و بهتر بتواند در برابر اکثر عوامل، مانند رطوبت و گرمای تاقت فرسا دوام بیاورد. یونیت داخلی نیز ترجیحا از جنس پلاستیک فشرده باشد و لایه رویی آن بتواند در برابر عواملی همچون گرد و غبار دوام بیاورد و با مرور زمان کدر نشود.

البته برای طراحی یونیت داخلی بعضی از کولر گازی ها از پلاتینیوم نیز استفاده می کنند اما مطمئنا به قیمت آن افزوده خواهد شد. حالت بعدی که بعضی از کولر گازی ها از آن برخوردار هستند ، نمایشگر های دیجیتال و از جنس LED هستند که وجود آنها ضروری نیست اما وجود آنها باعث می شود که استفاده از کولرگازی ها راحت تر شود.

 

 

چه نکاتی را باید حین خرید کولر گازی رعایت کرد !

کدام کمپرسور برای کولر گازی بهتر است؟

در کولر گازی ها یک قطعه اصلی وجود دارد که قلب تپنده آنها به شمار می آید. این قطعه که کمپرسور نامیده می شود، انرژی اصلی برای به جریان انداختن گاز مبرد و ایجاد سرمایش و گرمایش را به وجود می آورد. هرچقدر مصرف این قسمت بیشتر باشد، به مصرف کلی دستگاه اضافه می شود چراکه بیشترین مصرف را همین قطعه به وجود خواهد آورد.

در نتیجه با خرید کولر گازی دارای کمپرسور عالی و کم مصرف، در مصرف کلی کولر گای صرفه جویی خواهید کرد و حتی سر و صدای خروجی کولر را نیز کمتر خواهید نمود. به طور کلی کمپرسور های موجود در بازار به سه دسته پیستونی ، اسکرول و روتاری تقسیم می شوند. کمپرسورهای پیستونی عملکردی شبیه به پیستون ماشین دارند و بازده بسیار کمتر و صدای بلندتری از دو نوع دیگر دارند و خرید کولری با این کمپرسور به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.

کمپرسور اسکرول دارای دو صفحه چرخاننده بوده و یکی از آنها ثابت و دیگری به صورت 360 درجه می چرخد. این حرکت باعث می شود تا گاز مبرد با حالت بهتر و کم انرژی تری منبسط شود که نتیجه آن افزایش بازده و کاهش شدید صدای خروجی است. اگرچه این کمپرسور از هر دو نوع دیگر دارای مزایای بهتری می باشد اما استفاده از آن چندان رایج نیست.

و در آخر کمپرسور روتاری است که از چرخاننده های 360 درجه ای تشکیل شده و هم بازده عالی دارد و هم صدای تقریبا متوسطی نسبت به اسکرول دارد اما در میان کمپرسور ها ، بیشترین میزان مصرف را دارد. در نتیجه هنگام خرید کولر گازی ، به کولری توجه نمایید که دارای کمپرسور روتاری یا اسکرول بوده و از کولر های با کمپرسور پیستونی به شدت دوری کنید.

در بعضی اوقات و در بعضی از فروشگاه ها اطلاعاتی نظیر موتور سنگین و سبک را به زبان خواهند آورد که در صورت شنیدین شاید دچار سردرگمی شوید. کمپرسوری ها به خصوص کمپرسور های روتاری به سه کلاس آب و هوایی تقسیم می شوند که شامل T1 یا آب و هوای معتدل ، T2 یا آب و هوای خنک و T3 یا آب و هوای گرم و حاره ای هستند.

به کمپرسور های نوع T3 موتور های سنگین گفته می شود و دوتای دیگر را موتور های سبک خطاب می کنند. برای مناطق با آب و هوای گرم، به شدت پیشنهاد می شود که از کمپرسور های T3 استفاده شود چراکه این کمپرسور ها می توانند در دماهای بالای 60 درجه نیز فعالیت عادی خود را ادامه دهند و ماندگاری بیشتری را نیز به بار بیاورند.

چه نکاتی را باید حین خرید کولر گازی رعایت کرد !

کولرگازی معمولی بگیریم یا اینورتر دار؟

یکی از بزرگترین پیشرفت های اخیر در صنعت کولر گازی و اسپلیت های یک تکه یا دو تکه، فناوری اینورتر بوده است. این فناوری با قطعاتی که در اختیار دارد، می کوشد تا بیش از 40 درصد از انرژی را صرفه جویی کند. در واقع فناوری اینورتر با قطعاتی که در اختیار دارد، جریان ورودی به کولر و خاموش و روشن شدن های مکرر آن را هنگام رسیدن به دمای هدف، کنترل می کند تا در نهایت باعث صرفه جویی کلی آن شود.

همچنین میزان سر و صدای خروجی از کولر نیز به دلیل استفاده از قطعات داخلی کمتر و صیقل داده شده نیز، کاهش پیدا خواهد کرد. پس در نتیجه استفاده از کولر گازی های اینورتر دار بسیار به صرفه تر می باشد اگرچه این نوع کولر ها دارای قیمت بالاتری نیز می باشند اما صرفه جویی آنها در دراز مدت باعث جبران مبلغ صرف شده می شود.

کولر گازی خریداری شده چه ظرفیتی باید داشته باشد؟

یکی از اصلی ترین عوامل انتخاب حین خرید کولر گازی، میزان ظرفیت آنهاست. کولر گازی های اسپلیت دو تکه از ظرفیت 7000 BTU  شروع خواهند شد و به ظرفیت 36000 می رسند. اما چه عواملی در انتخاب ظرفیت مناسب، دخیل  هستند؟ اولین عامل، میزان حجم و فضای اتاق مورد استفاده می باشد که مهمترین عامل نیز می باشد. اما عواملی نظیر میزان رفت و آمد، ارتفاع سقف اتاق و آب و هوا نیز تاثیر گذار هستند.

اما برای اینکه در هنگام خرید کولر گازی با ظرفیت مناسب دچار مشکل نشوید، لیستی را به صورت خطی آمده کرده ایم تا بر اساس مساحت خانه خود، از آن برای انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی استفاده نمایید.

ظرفیت BTU/h        مساحت (مترمربع)

۱۰۰۰۰                      ۳۰-۳۶

۱۲۰۰۰                      ۳۷ -۴۰

۱۶۰۰۰                     ۶۰-۷۰

۱۸۰۰۰                     ۷۵-۸۰

۲۴۰۰۰                  ۱۱۰-۱۴۰

۲۸۰۰۰                   ۱۷۰-۲۰

نکته ای که در مورد ظرفیت های کولر گازی وجود دارد، این است که برای ظرفیت های بالاتر از 36000 BTU باید از کولر گازی های ایستاده استفاده کرد که هم دارای قدرت بیشتر و هم اینکه دارای مصرف بیشتری نیز می باشند.

 

چه نکاتی را باید حین خرید کولر گازی رعایت کرد !

مصرف کولر گازی ها باید در چه محدوده ای باشد؟

همانطور که به مصرف اکثر محصولات برقی خود توجه ویژه ای دارید باید برای کولر گازی خود نیز این اصل را در اولویت قرارد دهید و یا حتی بیشتر از هر نوع محصول دیگر باید به فکر مصرف کولر گازی باشید چراکه مصرف زیاد آنها، هزینه های هنگفتی را به بار می آورند. در واقع تمامی کولر گازی ها دارای یک اصل مصرف هستند که بیشتر آن بر دوش کمپرسور است. اگر کمپرسور استفاده شده دارای مصرف کمتری باشد، مصرف کلی دستگاه کاهش و بازده کلی نیز افزایش خواهد داشت و بالعکس .

به طور کلی برچسپ انرژی کولر گازی ها، گواه خوبی بر میزان مصرف انرژی آنهاست به هین دلیل باید به نوع آن دقت کافی داشته باشید. برچسپ های انرژی از گرید A شروع شده و به G ختم می شوند به طوری که میزان مصرف در A کمترین و در G بیشترین می باشد. همچنین هرچقدر تعداد پلاس  یا + های گرید A بیشتر باشد نیز میزان صرفه جویی و بازده آن بیشتر خواهد بود.

اهمیت میزان صدای خروجی کولر گازی

میزان صدای خروجی کولر گازی ها به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آنها، کمپرسور یا موتور آن می باشد. هر چقدر کمپرسور دارای قطعات بزرگ تر و متحرک تری باشد، میزان صدای خروجی بیشتر خواهد بود. میزان صدای خروجی به ترتیب در کمپرسور های روتاری، اسکرال و پیستونی از کمترین به بیشترین افزایش پیدا می کند. البته در کمپرسور هایی که فناوری اینورتر در آنها به کار رفته است، میزان صدا به مراتب کمتر است.

در پنل داخلی یا یونیت داخلی نیز، پره های هدایت کننده و ساختار خود یونیت و حتی تجزیه کننده مایع و گاز مبرد نیز، عواملی هستند که بر میزان صدای خروجی تاثیر خواهند گذاشت. به صورت خلاصه باید گفت که برای خرید کولر گازی ایده آل ، به کولر گازی هایی توجه نمایید که دارای صدای خروجی 35 تا 45 دسیبل در یونیت داخلی و 60 تا 80 دسیبل در یونیت خارجی هستند. انتخاب کولری با این مشخصات باعث می شود تا آرامش شما حین کارکرد کولر گازی نیز تامین شود.

 

چه نکاتی را باید حین خرید کولر گازی رعایت کرد !

 

کدام برند برای خرید کولر گازی بهتر است؟

در داخل بازار های ایران تعداد بسیار زیادی از برند ها وجود دارند که می توانند کولر گازی های مختلفی را به تولید برسانند اما فقط تعداد اندکی از آنها می توانند انتظارات خریداران از جمله آسایش کافی و میزان صرفه جویی عالی را برآورده سازند. به همین دلیل انتخاب برند برتر بسیار حائز اهمیت است. امروزه برند هایی نظیر ال جی، سامسونگ، گری و جنرال از مهمترین و پرفروش ترین برند های موجود در بازار هستند که توانسته اند تا اعتبار زیادی را کسب کرده و بهترین نوع از محصولات خود را به تولید برسانند.

اما نکته ای که وجود دارد این است که نمی توان به صورت تکی، یکی از برند ها را به عنوان برند برتر معرفی کرد چراکه هر کدام از آنها می توانند کولری با جزئیات عالی را تولید کنند اما در عوض کولر گازی های دیگری داشته باشند که در جزو بدترین ها قرار بگیرند. به این ترتیب چند برند معرفی شده را جزء برترین ها در نظر بگیرید چراکه دارای تکنولوژی های برتر و فناوری های بروز تری می باشند و بهترین امکانات را در اختیار کاربران قرار داده اند.

اهمیت حضور فیلتر های گرد و غبار در کولر گازی ها

علاوه بر کلیه امکاناتی که در بالا به آنها اشاره شد، فناوری دیگری نیز در کولر گازی های امروزی وجود دارد و حضور آن می تواند به سطح کیفیت آن بیفزاید. این فناوری، سیستم های فیلترینگ هوای خروجی از یونیت داخلی هستند که با ساختار های مشبک ریز خود، هر نوع عوامل بیگانه از جمله گرد و غبار و میکروب ها را به دام انداخته و آن ها را از بین خواهند برد و یا اینکه تا موقع شستشوی فیلتر به دام خواهند انداخت.

در بعضی از کولر گازی ها علاوه بر فیلتر هوای خروجی  از مواد بیگانه، فیلتر ویتامین C نیز وجود دارد که حضور آن هم برای سلامت بهتر و هم برای بهداشت با درجه بالاتر بسیار سودمند خواهد بود. در نتیجه در صورت صلاح دید کولر گازی هایی را خریداری کنید که این دو فیلتر را داشته باشند تا سطح سلامت خانواده را ببالا ببرند. برای کسانی که افراد سالمند و حتی کودک در خانه دارند، این نوع کولر گازی ها گزینه بسیار مناسبی هستند.

 

چه نکاتی را باید حین خرید کولر گازی رعایت کرد !

اهمیت فناوری های هوشمند در کولر گازی ها

کولر گازی ها امروزه دارای بروز ترین فناوری ها و امکانات هستند و توانسته اند تا سطح جدیدی از پیشرفت را به رخ بکشند. یکی از این فناوری  های فناوری های هوشمند اتصال کننده به دیگر دستگاه ها در کولرگازی هاست. این فناوری می تواند کولر گازی را به دیگر دستگاها نظیر گوشی های هوشمند متصل کند و قابلیت کنترل از راه دور را راه اندازی نماید.

این فناوری همچنین می تواند سیستم عیب یاب هوشمند را نیز فعال نماید که به وسیله آن می توانید هر نوع عیب و ایراد کولر را در کمترین زمان پیدا کرده و نسبت به حل آن اقدام کنید. پس در خرید کولرگازی و اسپلیت های دو تکه حتما نیم نگاهی به کولر گازی های با فناوری هوشمند داشته باشید. البته حضور این فناوری می تواند به قیمت آن نیز اضافه نماید اما افزایش قیمت آن نسبت به آسایش و راحتی که در اختیار کاربران و استفاده کنندگان قرار می دهدف بسیار ناچیز است.

 

 

چه نکاتی را باید حین خرید کولر گازی رعایت کرد !

در نهایت

به طور کلی برای خرید یک کولر گازی ایده آل باید به تمامی نکات بالا به دقت عمل کرد تا بتوان بهترین و ایده آل ترین کولر گازی را در میان صد ها مدل موجود در بازار انتخاب کرد. اگرچه تعداد مدل ها نیز بسیار زیاد است اما اگر به نکات بالا توجه نماید، مطمئنا به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید. نکته ای که در بالا به آن اشاره نشده بود این است که حتما کولرگازی را از مراکز معتبر و فروشگاه های با نماد الکترونیکی e-Namad خریداری کنید تا از ضمانت نامه های اصالت و سلامت کالا نیز برخوردار شوید.

در نهایت نیز از شما عزیزان می‌خواهیم درمورد مقاله بالا، نظرات خود را برای ما ثبت نموده و ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یازده =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...

تبریک !!

عضویت شما تایید شد