بارباکو

لباسشویی بوش بهتر است یا ال جی؟

در عصر حاظر ، لوازم خانگی و محصولات برقی به بهترین و نوین ترین ویژگی ها دست یافته اند. به همین دلیل نیز اکثر برند های تولید کننده لوازم خانگی می کوشند تا از تکنولوژی و این عرصه رقابت جا نمانند و بتوانند بهترین محصولات با بهترین ماندگاری را به تولید برساند. یکی از این محصولات، ماشین  لباسشویی است. ماشین لباسشویی ، دارای یک قطعه به نام کمپرسور بوده که درام را به حرکت در می آورد تا بتواند کلیه لباس ای کثیف را با برنامه ها و حالت های مختلف شستشو دهد.

این محصول در بازار های ایران دارای انواع مختلف با برند های گوناگون می باشند و هر کدام از آن ها نیز دارای ظرفیت های مجزا و فناوی های مختلف هستند. از معروف ترین برند های موجود در بازار می توان به دو برند بوش و ال جی اشاره کرد که در سرتاسر دنیا درصد زیادی از فروش را تسخیر کرده اند. این دو برند توانسته اند تا رضایت اکثریت مشتریان خود را به دست بیاورند چراکه از بهترین آلیاژ های برای ساخت قطعات استفاده کرده و نوین ترین تکنولوژی ها را در آنها به کار برده اند.

اما سوال اصلی اینجاست که لباسشویی بوش بهتر است یا ال جی؟ کدام یک از این برند ها می تواند لباسشویی با امکانات بالا و ماندگاری عالی تولید کند؟ اصولا این دو برند تفاوت هایی دارند و هر کدام از این تفاوت ها می تواند به نفع یا ضرر آن برند باشد که در قسمت های زیرین ان را به صورت مفصل شرح خواهیم داد.

 

طراحی و نمایش ظاهری لباس شویی های ال جی و بوش

شاید برایتان جالب باشد که بعد از قدرت کمپرسور لباسشویی، مهمترین قسمت در آنها همین ظاهر و نمای بیرونی است. طراحی ساختاری این لباسشویی ها اگر خوب باشد و بتواند چشم بینندگان را به خود جذب کند، خود به خود دید خریدار نسبت به محصول تغییر خواهد کرد. به همین دلیل نیز این برند ها خلاقیت زیادی را بر روی نمای ظاهری به خرج می دهند. طراحی لباسشویی های ال جی با سه نوع فلز عادی، استیل و تیتانیوم ساخته شده است که در ماشین های لباسشویی بوش نیز به همین روال است.

این ساختار ها می توانند مقاومت بالایی را در برابر انواعی از عوامل خورنده و از بین برنده ایجاد کنند. بدنه این ماشین های ال جی و بوش به صورتی ساخته شده است که در برابر دماهای زیاد و صدای خروجی عایق خواهند بود. این حالت باعث می شود تا صدای کمپرسور ها به هیچ وجه به بیرون نرسد و یا اینکه به مقدار بسیار کم صورت بپذیرد. بر روی این بدنه در اکثر ماشین های لباسشویی هر دو برند، نمایشگر های LED وجود دارد که بر حسب مدل در هر دو برند تمام لمسی و یا عادی می باشد.

اما اصلی ترین تفاوت بین برند ال جی و بوش در قسمت درام آن هاست چراکه در برند بوش از درام های Vario Dram استفاده خواهد کرد که دارای ریز سوراخ های بسیار منظمی هستند و می توانند آب را به صورت بهتر بین تمامی لباس ها پخش کنند و باعث ایجاد شستشوی بهتر با کیفیت بالاتری می شوند. در ماشین های لباسشویی ال جی هم طراحی TWIN WASH وجود دارد که از آن می توان برای شستشوی همزمان دو نوع لباس استفاده کرد.

این فناوری که به صورت قسمتی مجزا در زیر ماشین قرار دارد، می تواند لباس های ظریف را شستشو داده تا آن ها با چرخه لباس های معمولی شستشو داده نشوند. ماشین های لباسشویی ال جی همچنین دارای درب های شیشه ای نشکن و عادی و همچنین درب های فضایی هستند که ساختار فوق العاده زیبا و ماندگاری را به ماشین ها خواهند داد. این نوع درب ها عادی در ماشین های لباسشویی بوش وجود ندارد.

 

کمپرسور لباسشویی بوش بهتر است یا ال جی؟

اصلی ترین قطعه در همه نوع ماشین های لباسشویی ، کمپرسور آن هاست به همین دلیل نیز باید از قدرت فوق العاد و مصرف پایینی برخوردار باشد. کمپرسور این نوع محصولات با تسمه یا بدون تسمه به چرخاندن درام اقدام می نماید تا حالت های شستشو بر روی لباس ها انجام شوند. ظرفیت این کمپرسور ها بر اساس ظرفیت کلی ماشین لباس شویی می باشد. در برند بوش در اکثر ماشینهای لباسشویی خود از کمپرسو اکو سایلنس درایو یا Eco Silence Drive استفاده می کند. این موتور عالی می تواند با حالت بدون صدای خود زمینه را برای شستشویی بدون دردسر را فراهم نماید.

قطعات داخلی آن به قدری دارای اصطکاک کم می باشند که هم سر و صدا کم می شود و هم اینکه مصرف نیز به کمترین میزان ممکن خواهد رسید. این کمپرسور می تواند بسته به ماشین لباسشویی مورد نظر، سرعت چرخش درام بین 1000 تا 1800 دور را ایجاد کند. فراموش نکنید که این موتور دارای تسمه بوده و به وسیله آن یه چرخاندن درام کمک خواهد نمود. اما ال جی در جدیدترین ماشین های لباسشویی خود از کمپرسوری فوق العاده استفاده می کند. این موتور یا کمپرسور که اینورتر دایرکت درایو یا Inverter Direct Drive است یکی از بهترین و نوین ترین کمپرسور های حال حاظر سرتاسر دنیاست.

در ساخت آن از تسمه و قطعات متحرک استفاده نشده است و به صورت مستقیم به چرخاندن درام اقدام می کند که این حالت یعنی سر و صدای بی نهایت کم در هنگام کار کردن و مصرف کاهش داده شده عالی. اما قطعات داخلی کمپرسور نیز اصطکاک و استهلاکی ایجاد نخواهند کرد به همین دلیل نیز مصرف ولتاژ آن ها بی نهایت کم است و برچسپ های A ، A+  ،A++ را به خود اختصاص می دهند.

 

پس برند بوش در مورد کمپرسر دارای قدرت بهتری بوده و ماشین های لباسشویی ال جی دارای مصرف کمتر و سر و صدای بسیار کمتری هستند چراکه کمپرسور آنها از تسمه برخوردار نیست و از قابلیت اینورتر برخوردار هستند. خود فناوری اینورتر باعث صرفه جویی 40 درصدی انرژی خواهد شد.

 

کدام برند مصرف آب کمتری را به ثبت می رساند؟

در همه نوع لباسشویی های موجود در بازار، برنامه های متنوعی برای کم کردن میزان استفاده از آب وجود دارد اما کارایی آن ها بسته به نوع کمپرسور، ظرفیت ماشین لباسشویی و نوع درام آنهاست. میزان مصرف آب در ماشین های لباسشویی باید بین 9 تا 11 هزار لیتر در سال باشد و هرچه آن مقدار به صفر نزدیک تر باشد، توانایی صرفه جویی آن بهتر و عالی تر می باشد. برای مثال در ماشین های لباسشویی ال جی برنامه ای تحت عنوان سنسور تشخیص میزان بار وجود دارد که میزان لباس های موجود در درام را سنجیده تا بر اساس آن بتواند میزان آب مشخص را روانه فضای داخلی درام کند.

این کار باعث می شود تا مصرف کلی دستگاه در ماه و سال کم شود و مختص به یک دوره نمی باشد. این فناوری در ماشین های لباسشویی بوش نیز وجود دارد. در این قسمت از توضیحات باید پذیرفت که برند بوش توانسته است تا فناوری های بهتری را به کار ببرد. اگرچه در برند ال جی نیز یک سیستم ضد نشت وجود دارد اما سیستم ضد نشت Aqua stop بوش چیز دیگری است. این سیستم که از چند بست و شیر مکانیکی ساخته شده است، باعث می شود تا از نشت آب از آب شهری و لوله کشی ساختمان جلوگیری کند.

اگر اتفاقا و به صورت ناگهانی لوله ای ترکیده و یا از جای کنده شود، سیستم Aqua Stop سریعا سیستم آبکشی را قطع کرده و از ضرر مالی و مصرف بیشتر آب جلوگیری می کند. برنامه دیگر بوش برای مصرف کمتر، Active Water  می باشد. این برنامه می کوشد تا آب را به صورت بهتری بین اجزای لباس تقسیم کند و از هدر رفتن آب برای خیس کردن مناطقی که لزومی ندارد، جلوگیری می کند. البته این فناوری همراه با Vario Perfect در ارتباط است که با سوراخ های متعدد موجود در درام کار می کند تا آب به جز به جزء لباس ها برسد.

اگرچه در جدید ترین ماشین های لباسشویی ال جی از فناوزی Turbo wash استفاده شده است و به گفته ال جی میزان مصرف 40 درصد کاهش پیدا خواهد کرد اما باید پذیرفت که برند بوش، اهمیت بیشتری به صرفه جویی درمصرف آب داده است.

 

فناوری های هوشمند در ماشین های لباسشویی بوش و ال جی

منظور از فاوری های هوشمند یعنی اتصال خودکار ماشین لباسشویی به دیگر دستگاه های اطراف و حتی اتصال به اینترنت می باشد. قابلیت اتصال به گوشی های همراه اطراف در برند بوش به نام Home Connect بوده که گوشی همراه را برای کنترل بهتر به ماشن لباسشویی متصل می کند. این برنامه در ال جی با  نام Smart ThinQ معرفی شده است.

یک از جذاب ترین ویژگی هایی که در ماشین های ال جی وجود دارد اما در لباسشویی های بوش وجود ندارد، قابلیت Smart Diagnosis است. این برنامه می کوشد تا عیب و ایراد های موجود ماشین لباسشویی را پیدا کرده و در سریع ترین زمان ممکن از طریق هشدار بر روی صفحه نمایش و داخل برنامه اتصال هوشمند الجی به کاربر اطلاع دهد. این نوع برنامه های برای استفاده راحت تر کاربران ایجاد شده اند تا بهتر بتوانند از خدمات از راه دور آن استفاده کنند.

جالب ترین و جدیدترین برنامه ای که برای ماشین های لباسشویی ال جی قرار داده شده است این است که به وسیله اینترنت و آنلاین می توان برنامه های شستشوی جدیدی را برای ماشین دانلود کرد و از آن ها استفاده کرد. در نهایت به این نتیه می رسیم که فناوری های هوشمند در لباسشویی های ال جی نسبت به برند بوش در سطح بهتری قرار دارند.

 

مقایسه برنامه های شستشو ماشین های لباسشویی در برند ال جی و بوش

تعداد برنامه های شستشو در انواعی از لباسشویی ها متغییر بوده و در اکثر آن ها بین ٨ تا 16 عدد می باشد. این برنامه ها را می توان به وسیله نمایشگر LED تنظیم کرد. از مهمترین آنها می توان به ششتشوی خشک، برنامه شستشوی لباس کتان و جنس ظریف، شستشوی یهداشتی، آنتی باکتریال و … اشاره کرد. استفاده از این برنامه ها برای بالا بردن کیفیت بسیار ضروری بوده به همین دلیل هر برندی خواهد کوشید تا تعداد بیشتری از آنها را در ماشین های خود اضافه کند.

عالی ترین برنامه ارتقا کیفیت شستشو در ال جی ، Motion DD 6 می باشد که به وسیله آن، ماشین لباسشویی لباس ها را در شش حرکت مختلف حرکت داده می چرخاند تا به تمیزی بهتری دست پیدا کنند. مشابه این برنامه در ماشین های بوش وجود دارد که به شستشوی 4D معروف است اما کارایی آن به 6 Motion DD نخواهد رسید. در هر دو از ماشین های ال جی و بوش برای لباس های ظریف برنامه هایی قرار داده شده است که در بوش به Vario Drummer معروف است و می تواند جنس های ظریف همانند کتان را نیز شستشو نماید.

 

دیگر امکانات جذاب ماشین های لباسشویی ال جی و بوش

تعدا ویژگی ها و قابلیت های موجود در لباسشویی های ال جی و بوش بسیار زیاد است اما از مهمترین آن ها می توان به شستشوی سریع اشاره کرد. این برنامه در هر دوی آنها وجود دارد که با زدن دکمه مخصوص آن با 40 درصد زمان قبلی می توان همان کیفیت شستشو را انتظار داشت و به کار های روزمره پرداخت. این فناوری برای کسانی که وقت کم می آورند بسیار مناسب است. دیگر برنامه موجود در آنها ADD ITEM یا قابلیت اضافه کردن لباس به لباسشویی حین فعالیت است.

به وسیله این سیستم هنگامی که تکه لباس هایی از چرخه جا می مانند را می توان با زدن دکمه ای مخصوص به چرخه اضافه کرد و آن ها را شستشو داد. شستشوی با تاخیر از دیگر برنامه هاست که به کاربران این امکان را خواهد داد تا ماشین لباسشویی خود را برای زمانی معین تنظیم کنند تا در آن ساعت شروع به کار کرده و حتی در ساعت معینی ، لباس های خشک و تمیز را تحویل بدهد.

 

حرف آخر

همه نوع توضیحات در بالا ارائه شد تا به جواب این سوال برسید یعنی کدام لباسشویی بهتر است ،ال جی یا بوش؟ با توجه به کلیه امکانات هر دو نوع برند ،به این نتیجه می رسیم که امکانات هوشمند ال جی بهتر بوده و می توانند قطعات عالی تر با ماندگاری بالاتری را ارائه دهند. به نظر می رسد مصرف آب در ماشین های لباسشویی بوش کمتر باشد اما صرفه جویی برق در ماشین های ال جی با کمپرسور اینورتر آن بسیار کمتر است. برنامه های شستشوی آن ها نیز تقریبا با همدیگر یکسان هستند اما در بعضی از قسمت ها ال جی توانسته است تا بهتر عمل کند.

میزان سرعت درام و چرخش آن به همراه ظرفیت ماشین های لباسشویی به هیچ وجه در این مقایسه دخالت داده نمی شوند چراکه این عوامل در میزان کیفیت شستشو هیچ تاثیری نخواهند داشت ک فقط از لحاظ کمیت تاثیر جزئی دارند. اگرچه برای مقایسه کامل تر باید ماشین های لباسشویی ال جی و بوش هم رده را با هم مقایسه کرد اما با این حال نیز ال جی توانست عملکرد بهتری را در ماشین های لباسشویی خود ارائه بدهد.

در نتیجه انتظار از ال جی برای تولید ماشین های لباسشویی با کیفیت بسیار بالاتر از برند ال جی است اما برند بوش نیز اعتبار زیادی در این صنعت دارد و می تواند رضایت اکثری مشتریان خود را در این زمینه ایجاد کند. در نهایت شما عزیزان نیز نظر خود را برای ما ارسال کنید و بگویید که کدام از یک برند های ال جی  و بوش در زمینه تولید ماشین لباسشویی بهتر هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + نه =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...

تبریک !!

عضویت شما تایید شد