بارباکو
تفاوت مایکروویو و سولاردام

مقدمه

تفاوت مایکروویو و سولاردام با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های به روز دنیا، وسایل و دستگاه های مربوط به آشپزی و آشپزخانه پیشرفت و ترقی چشم گیری داشته‌اند‌. هروسیله‌ای در آشپزخانه با کارایی خود موجب آسانی و راحتی انجام کارها شده و فرد به کمک آنها امور مربوط به آشپزی و زندگی روزانه خود را انجام میدهد.

از جمله این وسایل میتوان دستگاه سولاردام و مایکرویو را نام برد که هر کدام دارای امکانات و قابلیت های ویژه‌ای هستند و در پخت و گرم کردن مواد غذایی به فرد کمک زیادی می کنند. از نظر عمل و کارایی این دو دستگاه تفاوت های دارند که دراین مقاله به بررسی آنها و همچنین تعریف این دو نوع وسیله میپردازیم.

 

تعریف مایکرو ویو

تفاوت مایکروویو و سولاردام : مایکروویو یا اجاق الکترونیکی؛ دستگاهی است که با استفاده از امواج الکترومغناطیسی عمل میکند و با فرکانس بالا غذا را میپزد. اندازه و ابعاد مایکروویو نسبت به فر کوچکتر است و با استفاده از میدان الکترومغناطیسی که دارد به کمک فرکانس بالای آن دمای غذا را افزایش میدهد و باعث پخت عالی آن میشود. امواج مایکروویو توسط آب، چربی ها؛ قندها و برخی مولکول های خاص دیگر جذب میشوند، وبا جذب آنها یک نوع از ارتعاشات تولید میکند که باعث تولید گرما میشوند.

و این گرما درون مواد غذایی ایجاد شده بدون اینکه فضا و هوای اطراف خود را گرم کند ایجاد گرمای درون مواد غذایی باعث میشود که تایم پخت غذا کمتر شود و غذا کاملا مغز پخت شود. به کمک مایکرو ویو پختن غذایی که چندین ساعت طول میکشد در چند دقیقه انجام میگیرد. با توجه به اینکه پخت غذا در مایکروویو به صورت گرمایشی انجام میگیرد و حالت معناطیسی دارد، پخت و پز غذاهای مختلف تایم و برنامه‌ ی مخصوص بخود را دارد.

به عنوان مثال، غذاهایی که رطوبت بیشتری دارند در مقایسه با آنهایی که از رطوبت کمتری دارند زودتر آماده میشوند. لایه های بیرونی غذا که در معرض تابش بیشتر است زودتر آماده میشوند در حالی که بخش های داخلی ممکن است هنوز پخته نشده باشند. استفاده از ظروف فلزی در مایکروویو درست نیست و باعث ایجاد اتصالات جریان برق میشود بهتر است از ظروف شیشه‌ای و یا مخصوص خود دستگاه مایکروویو استفاده کرد.

تعریف مایکرو ویو:

عملکرد مایکروویو

تفاوت مایکروویو و سولاردام” فرکانس امواج مایکروویوبه گونه ای است که از امواج مرئی نور کمتر، و انرژی کمتری از خود ارائه میدهد. گرم‌شدن مواد غذایی با امواج مایکروویو به اینصورت است که مولکول‌های مواد هم مانند بقیه اجسام، دارای فرکانس طبیعی رزونانس میباشد . فرکانس‌هایی که از مایکروویو ارتعاش می یابند در دسته و محدوده‌ی امواج فراقرمزاند. فرکانس امواج اجاق مایکروویو،٫2.45 گیگاهرتز است. این فرکانس به فرکانس طبیعی مولکول‌های آب نزدیک است. در نتیجه مولکول‌های آب در اجاق، دائماً در حال تغییر جهت‌اند.

این تغییر جهت باعث شکسته شدن پیوند بین مولکول‌ها میشود. دست آخر انرژی موج، به انرژی گرمایی تبدیل میشود و بنابراین، آب موجود در غذا گرم، و در نتیجه غذا گرم میشود. فلزات این امواج را بازمی‌تابانند؛ بنابراین درون اجاق مایکروویو، امواج دائماً در حال رفت و برگشت هستند و غذا را درون آن گرم میکنند. برای همین، غذاهای آبکی بیشتر گرم میشوند ولی ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای اصلاً گرم نمیشوند در مایکروویو امواج توسط وسیله‌ای به نام مگنترون تولید می‌شود.

برای اینکه این امواج به همه جای غذا برسند، ظرف غذا معمولاً بر روی یک پای چرخان میچرخد. بدون چرخاندن غذا یا پخش کردن امواج، همه جای غذا گرم نمیشود. امواج درون اجاق مایکروویو از نوع امواج ایستا standing wave هستند. طول موج این امواج حدود 12.25سانتی‌ متر است، دامنهٔ امواج تقریباً برابر صفر است پس مولکول‌های مواد غذایی در این نقاط تحت تأثیر امواج قرار نگرفته، گرم نمیشوند.

 

عملکرد مایکروویو:

پختن سبزیجات توسط مایکروویو

تفاوت مایکروویو و سولاردام دستگاه مایکروویو قابلیت پختن وآبپز کردن سبزیحات را دارد کاربر میتواند بدون آب و در کوتاه‌ترین زمان به کمک مایکروویو سبزیجات خود را پخته تحویل بگیرید. البته پخت انواع سبزیجات در این دستگاه متفاوت میباشد و هر سبزی برنامه و تایم مخصوص خود را در مایکروویو دارد برای مثال سبزیجات ترد و نازک تنها در چند ثانیه و سبزیجات دیگری مانند هویج و کرفس در عرض چهار دقیقه آماده میشوند. این سرعت پخت در آماده کردن مواد غذایی بسیار لذت بخش و کارآمد بوده و در وقت نیز صرفه‌ جویی میکند.

برشته کردن مواد خوراکی مختلف توسط مایکروویو

از کاربردهای دیگر مایکروویو برشته کردن نارگیل، نان و آجیل می‌ باشد برای این کار فقط کافی است تا موارد ذکر شده را در یک ظرف مناسب ریخته و تنها چند دقیقه کوتاه در دستگاه قرار دهید و از نتیجه آن لذت ببرید در غیر اینصورت باید زمان زیادی را در آشپزخانه صرف این کار نمایید..

 

پختن سبزیجات توسط مایکروویو

 

آماده کردن مرکبات برای آبگیری بهترتوسط مایکروویو

تفاوت مایکروویو و سولاردام بسیاری از میوه ها مانند لیمو یا پرتقال زمانی که از یخچال توسط کاربر خارج میشود چون به مدت زیادی در معرض هوای سرد یخچال بوده اند حالتی سرد و سفت دارند، آبگیری از آن‌ها بسیار سخت می‌باشد. اما با قرار دادن آن‌ها برای چند ثانیه در مایکروویو راحت‌تر آن‌ها را آبگیری کرده و هم آب بیشتری از آن‌ها بگیرید.

 

 

آماده کردن مرکبات برای آبگیری بهترتوسط مایکروویو

حرارت دادن خمیر توسط مایکروویو

تفاوت مایکروویو و سولاردام حرارت دادن خمیر در دستگاه مایکروویو نیز تا حد زیادی در وقت شما صرفه‌ جویی کرده و دیگر لازم نیست تا ساعت‌ ها منتظر پف کردن و آماده شدن خمیرتان نمانید. در نهایت تنها ده دقیقه زمان لازم است تا خمیر شما پف کرده و به اصطلاح به عمل آید. البته در هنگام خرید حتما نحوه کار با دستگاه و کاربردهای متفاوت آن را جویا شوید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. در غیر اینصورت می‌ توانید از طریق شبکه‌ های اجتماعی و سایت‌ های اینترنتی اطلاعات کاملی را بدست آورید.

 

حرارت دادن خمیر توسط مایکروویو

نرم کردن شکر قهوه‌ای و یا عسل

تفاوت مایکروویو و سولاردام با قرار دادن شکر قهوه‌ای و یا عسل در مایکروویو در عرض تنها چند ثانیه و یا در نهایت یه دقیقه شما این مواد را نرم و قابل استفاده تحویل بگیرید. این‌ها و بسیاری دیگر از کارها تنها گوشه‌ای از قابلیت‌ های متفاوت مایکروویو می‌ باشد که به شما در صرفه‌ جویی در وقت و استفاده بهینه از زمان کمک میکند.

 

پخت سیب زمینی توسط مایکروویو

تفاوت مایکروویو و سولاردام یکی دیگر از سبزیجاتی که بسیار سخت بوده و زمان زیادی را برای پخت نیاز دارد سیب زمینی است که باید چندین دقیقه داخل آب جوش قرار داده و بپزید تا پخته شود. اما با کمک دستگاه مایکروویو تنها در چند دقیقه کوتاه سیب زمینی شما آماده می‌ شود. برای تهیه یک پوره سیب زمینی تنها چهار دقیقه وقت لازم است و سپس پوره سیب زمینی شما آماده است.

 

پخت سیب زمینی توسط مایکروویو

ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی و تخته گوشت

تفاوت مایکروویو و سولاردام برای ضدعفونی کردن و رفع بوی بد اسکاچ ظرفشویی و ضدعفونی کردن تخته گوشت یا تخته سبزی خرد کنی می توان از مایکروویو استفاده کرد. این‌ها همه در کسری از ثانیه قابل اجرا می‌ باشند و به شما حس خوبی القا می‌کنند.

 

ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی و تخته گوشت

 

یخ زدایی و گرم کردن مواد غذایی توسط مایکروویو

تفاوت مایکروویو و سولاردام دستگاه مایکروویو یک وسیله عالی جهت یخ زدایی مواد غذایی منجمد و گرم کردن شیرینی و مواد غذایی در کوتاه‌ ترین زمان ممکن میباشد. سرعت بالای مایکروویو در یخ زدایی، گرم کردن مجدد مواد غذایی و پخت مواد غذایی بسیار عالی و کارآمد بوده و مخصوص افراد با مشغله کاری بسیار میباشد، و به آن‌ها کمک میکند تا در زمان کمی که در منزل هستند غذایی گرم و تازه را به سرعت آماده و سرو نمایند.

در کنار آن وقت کافی برای استراحت و انجام کارهای دیگر را نیز داشته باشند. در بعضی از انواع جدید مایکروویو قابلیت گریل نیز اضافه شده است که آن نیز بسیار کارآمد بوده و به کاربران امکان گریل کردن مواد غذایی را میدهد. البته از این مایکروویوها با عنوان مایکروویو های گریل‌دار یاد میشود.

 

یخ زدایی و گرم کردن مواد غذایی توسط مایکروویو

تعریف سولاردام و عملکرد آن

سولاردام یک دستگاه جدید و پیشرفته است که همزمان میتواند کار ماکروفر و ماکروویو را انجام دهد. به این معنا که هم قابلیت پختن غذا و گرم کردن مواد غذایی را دارد . این دستگاه را نخستین بار شرکت ال جی تولید و به بازار عرضه کرد. دستگاه سولاردام از گرم کننده های زغالی، سرامیکی و هالوژنی پشتیبانی میکند. این گرم کننده ی ذغالی در بالای دستگاه نصب شده و میتواند امواجی را با دما بالا و نفوذ عمیق در مواد خوراکی تولید و پخش میکند. گرم کننده های سرامیکی و هالوژنی نیز در پایین و کف محفظه قرا دارد که عمده ی گرما به وسیله ی این دو تولید و از قسمت زیر ظرف به غذا منتشر میشود.

محفظه ی دستگاه سولاردام مانند فرهای قدیمی شکلی چهار گوشه ندارند، بلکه ستوانه ای یا بیضی شکل است. به این ترتیب گرما به طور یکنواخت و یکسان در داخل سولاردام پخش میشود و تمام قسمت های ماده ی غذایی به طور یکسان گرم و کاملا پخته می شود. دمای داخل سولاردام به کمک این المنت های گرمایشی در عرض 5 دقیقه به 320 درجه ی سانتی گراد می رسد. در این دما انواع موادغذایی در تایم بسیار کمی پخته و گرم می شود.

 

تعریف سولاردام و عملکرد آن

مزایا و معایب سولاردام

تفاوت مایکروویو و سولاردام از جمله مزایا و ویژگی های مفید سولاردام این است که دستگاه سولاردام ها ویتامین ها و املاح معدنی مواد غذایی را از بین نمیبرد به گونه ای سلامت غذا را حفظ می کند. مواد پخته شده درون سولاردام ها از کیفیت و طعم بهتری برخوردار هستند . در کوتاه ترین زمان ممکن میتوان بهترین غذاها را آماده کرد . سرعت پخت آن ها نسبت به یک مایکروویوی معمولی بالاتر است . سولاردام ها در کوتاه ترین زمان ممکن به سرعت گرم می شود . در کنار مزایا و ویژگیهای عالی دستگاه سولاردام دارای معایبی نیز می باشد.

مواد غذایی پخته شده توسط سولاردام ها باعث افزایش سطح کلسترول ، و کاهش هموگلوبین میشود .هر نوع ظرفی را نمیتوان درون سولاردام ها استفاده کرد . این نوع دستگاه ها از نظر مصرف انرژی پر مصرف هستند پس اگر از آن استفاده میکنید باید هزینه های ناشی از مصرف برق را در نظر بگیرید . همچنین از معایب دیگر سولاردام هزینه‌ و قیمت آن است این دستگاه ها از قیمت بالایی برخوردارند. گزینه کانوکشن که در تمام سولاردام‌ها وجود دارد، میتواند غذا را با 4 برابر سرعت اجاق‌ های معمولی؛ اما با حفظ طعم و مزه غذایی که روی گاز پخته میشود را آماده کند.

 

مزایا و معایب سولاردام

موارد تفاوت سولاردام و مایکروویو

سولاردام دارای سیستمی است که گرما و حرارت را از دو سمت بالا و پایین دستگاه به مواد غذایی منتقل میکند و علاوه بر مایکروویو که کار پختن غذا را با امواج انجام میدهد، امواج در کنار گرمایش هیترها و المنت نوری به پخته‌شدن تند و سریع مواد کمک میکنند. این امکانات سولاردام، سرعت پخت را از مایکروویو بیشتر میکند یعنی مثلا در عرض 5 دقیقه، دمای مواد غذایی به بیش از 300 سانتی‌ گراد میرسد. پخت بالا به حفظ مواد مغذی موجود در غذا کمک میکند. این یعنی فعلا سولاردام با وجود سرعت بالاتر پخت غذا و کیفیت حرارتی که ارائه می‌دهد دو هیچ از مایکروویو جلوتر است.

هیتری که در سولاردام تعبیه میشود، حرارت بسیار بالایی دارد و همین باعث میشود که گریل‌ کردن موادی مانند مرغ یا پخت پیتزا هم در آن سریع‌تر و بهتر از پخت با مایکروویو باشد. یکی دیگر از تفاوت‌های میان این دو وسیله در شکل و ساختار محفظه‌ شان است. محفظهٔ پخت در سولاردام برخلاف مایکروویو که چهارگوش است، حالتی گرد و استوانه‌ای دارد و این یعنی، امواج از جهات مختلف، بهتر میتوانند در غذا نفوذ کنند.

تفاوت مایکروویو و سولاردام در ساختار مایکروویو قطعه ای که وظیفه گرم کردن مواد داخل مایکروویو را دارد، مگنترون میباشد، بدین صورت که امواجی را برای گرم کردن مواد تولید می‌کند که پس از برخورد با دیواره فلزی محفظه پخت، این امواج منعکس شده و بر روی ماده غذایی متمرکز می‌شوند و همین امر سبب گرم شدن مواد غذایی می گردد. سولاردام با توجه به ویژگی های نوینی که در آن طراحی شده است دارای ترکیبی از امواج گرمایشی و فناوری مایکروویو می باشد

 

موارد تفاوت سولاردام و مایکروویو

در نتیجه

تفاوت مایکروویو و سولاردام استفاده از امواج می باشد، در مایکروویو فقط از امواج مایکروویو استفاده می شود، اما سولاردام هم از این امواج و امواج گرمایشی نور نیز استفاده می کند. قابل ذکر است که فرایند گرم و پخت مواد غذایی در داخل مایکروویو فقط توسط امواج مایکروویو صورت می گیرد در سولاردام توسط امواج مایکروویو و همچنین امواج گرمایشی نور انجام می شود.

همین قابلیت ترکیب کردن امواج مایکروویو و امواج گرمایشی در سولاردام باعث شده است تا سرعت پخت در سولاردام به اندازه 1.5 برابر بیشتر از مایکروویو باشد که همین امر سبب شده است تا مواد مغذی موجود در مواد غذایی بیشتر حفظ شوند. در نهایت انتخاب و خرید سولاردام گزینه‌ی مناسبتری میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 18 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...

تبریک !!

عضویت شما تایید شد