بارباکو

برتری تلویزیون های فناوی نانوسل نسبت به دیگر تلویزیون ها

در سال 2017 بود که ال جی با ادعایی عجیب همه را شگفت زده کرد. این برند ادعا می کرد که در تلویزیون های خود از فناوی نانوسل مخصوصی به نام نانوسل که بعد ها نانو نام گرفت، استفاده کرده است و توانسته است برای کیفیت بهتر، طول موج های ناخواسته رنگ ها را حذف کند. بیشتر برند های جهانی و حتی خریداران بر این باور بودن که همچین اتفاقی غیر ممکن است تا اینکه اولین نسخه این تلویزیون ها در همین سال در همایش بزرگ CES 2017 رونمایی شد.

کیفیت آنها به قدری زیبا و درخشان بود که می توانستند زاویه دید بزرگتری را در اختیار کاربران قرار دهند تا بافت و رنگ طبیعی تصاویر را درک کنند. به همین دلیل سریعا تعریف آن ها در سرتاسر جهان زبانزد شد. اما واقعا چرا تلویزیون های با فناوری نانوسل از لحاظ کیفیت بهتر هستند؟ برای جواب سوال ابتدا بیاید فناوری نانوسل را بهتر بشناسیم. سپس انواع تلویزیون های با فناوری نانوسل را معرفی خواهیم کرد و در آخر ویژگی های دیگر آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد.

فناوی نانوسل یا نانو چیست؟

در تلویزیون های قدیمی ، از پیکسل های بسیار ریزی در تولید صفحه نمایش ها استفاده می شد به همین دلیل کیفیت تصاویر به مقدار بالایی رسیده بود که می توانست رنگ ها و بافت های طبیعی را به وجود بیاورد. در این تلویزیون ها از صفحه نمایش های LED استفاده می شد که چندان بد هم نبود اما فناوری نانو که توسط ال جی به جهان معرفی شد چیز دیگری بود و امکانات بهتری را در اختیار کاربران قرار می داد.

به طور کلی فناوی نانوسل یا LG NANO CELL فناوری است که در آن برای ساخت پیکسل های نمایشی از ذراتی به بزرگی یک نانو متر استفاده می شود تا بهتر بتوانند جزئیات ریز را به صفحه نمایش بیاورند. این نوع ذرات علاوه بر ایجاد دامنه گسترده تر جزیات، خواهند توانست طول موج های ناخواسته بعضی از رنگ ها را به خود جذب کنند و این یعنی ترکیب رنگ های بهتر و جذاب تر. رنگ های ورودی در این صفحه نمایش ها فیلتر می شوند برای مثال رنگ سبز برخلاف تلویزیون های معمولی هاله های زرد و آبی رنگ ندارد و کاملا صاف بوده و دارای غلظت مورد پسندی می باشد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که در این فناوی نانوسل تلویزیون های یافت می شود، در اختیار قرار دادن زاویه دید بسیار گسترده است. در تلویزیون های با فناوری نانوسل برخلاف دیگر تلویزیون های معمولی، هنگام تغییر درجه و زاویه دید ، بافت ها و رنگ های اصلی تغییر نخواهند کرد. به این ترتیب حتی افرادی که در گوشه و کناره ها نشسته اند نیز خواهند توانست کیفیت دقیق با بافت های برجسته را مشاهده کنند.

یکی دیگر از ویژگی های فناوی نانوسل این است که نور های پس زمینه را قبل از رسیدن به پیکسل ها تصفیه خواهد کرد تا طیف گسترده تری از رنگ های طبیعی با طول موج های عالی را به صفحه نمایش بفرستد تا نتیجه به دست آمده بهتر از هر نوع صفحه نمایش دیگر باشد.

ویژگی های برتر فناوری نانوسل

به طور کلی فناوی نانوسل از چند جهت دارای قدرت های شگفت انگیزی می باشد که به وسیله آن ها نهایت ظرافت و همبستگی را به وجود خواهد آورد. این چند قلم، از خصوصیات بارز این فناوری هستند که با هم به آن ها خواهیم پرداخت.

1_ترکیب رنگی بالا فناوی نانوسل

در تلویزیون های فناوی نانوسل به دلیل ریز پیکسل هایی که در آنها به کار رفته است، رنگ ها دقیقا به گونه ای نشان داده می شوند که باید باشند. این گفته بدان معناست که رنگ هایی مانند سبز روشن در تلویزیون های معمولی با هاله ای از رنگ های آبی کبود و زرد نمایش داده می شد و ساختار و کیفیت اصلی تصویر را مخدوش می کرد. اما در صفحه نمایش هایی که با فناوری نانوسل تولید شده اند، همه این رنگ ها قبل از نمایش فیلتر می شوند تا بهترین نتیجه را به نمایش بگذارند.

همچنین یکی از بزرگترین تفاوت های این تلویزیون ها این است که برخلاف تلویزیون های عادی که رنگ های مشکی را با حالتی شبیه به رنگ کاربنی تیره نمایش می دهند، آن ها را با دقیق ترین کنتراست نمایش خواهند داد تا برجستگی بافت ها به بالاترین سطح خود برسند.

2_زاویه دید گسترده با طیف رنگی عالی فناوی نانوسل

همانطور که در قسمت های بالا به آن اشاره کردیم در تلویزیون های نانوسل از پیکسل های بسیار ریزی به اندازه 1 نانومتر استفاده شده است. این پیکسل ها می توانند نور پس زمینه را کنترل کرده و زاویه دید بسیار گسترده ای را تشکیل خواهند داد. بدین ترتیب هر فرد در هر زاویه ای که باشد، رنگ های طبیعی با بافتی برجسته را خواهد دید و از درخشندگی تصاویر واقعی بی نصیب نخواهد ماند. نور پس زمینه باعث می شود علاه بر زاویه دید بالا در تصاویر مرز بین انواع بافت ها و رنگ های مختلف نیز به خوبی نمایش داده شود و به اصطلاح کنتراست را بالا ببرد.

3_کنتراست و دقت رنگی بالا فناوی نانوسل

تلویزیون های فناوی نانوسل به شدت بر روی تک به تک جزئیات ورودی کار خواهند کرد و به صورت کامل کوالتی را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. هر تصویری که به صفحه نمایش می رود به چندین قسمت مساوی تبدیل می شود تا رنگ ها و جزئیات ورودی فیلتر شوند و طول موج های اضافی و ریز موج های نویز مانند به صورت کامل حذف شوند. در نتیجه مرز بین رنگ ها و جزئیات به صورت کامل تقسیم می شود که نتیجه آن ایجاد کنتراست به شدت بالا و همچنین پویایی رنگی است.

4-نرخ رفرش تصاویر بالا فناوی نانوسل

در تلویزیون های فناوی نانوسل برخلاف تلویزیون های عادی، نرخ رفرش تصاویر بسیار بالایی وجود دارد به همین دلیل است که این تلویزیون ها برای بازی های کامپیوتری از قابلیت های زیادی برخوردار هستند . می توان از نهایت سرعت آنها برای پخش تصاویر لذت برد و کیفیت بالا را به رخ دیگر رقیبان و هم رده های آنها کشید.

انواع تلویزیون های با فناوری Nano Cell

برند ال جی تنها برندی است که توانسته است این فناوری را در تلویزیون های خود بگنجاند. در این تلویزیون ها این فناوی نانوسل حکم رانی خواهد کرد چراکه توانسته است تا بهترین کیفیت ها و نتیجه را فراهم نماید. یکی از جذاب ترین قسمت های این تلویزیون ها حضور 8 میلیون عدد پیکسل است که باعث خواهند شد تا کیفیتی خارق العاده را ایجاد کنند و ریز ترین جزئیات را با رنگ های درخشان و طبیعی نمایش دهند. رزولوشن در تلویزیون هاس نانوسل ال جی 2160*3840 است که به منزله حضور کیفیت 4k در آن هاست.

کیفیت 4k دارای کوالتی چهار برابر تلویزیون های FULL HD است. به طور کلی این نوع تلویزیون ها در دو مدل SK و SJ ، SM تولید شده اند. یکی از برجسته ترین ویژگی این تلویزیون ها، برخورداری از موتور پردازشگر های آلفا ۷ و آلفا ۹ است. این پردازش کننده های قوی می توانند علاوه بر ذرات نانو روی صفحه، آن ها نیز ریز جزئیات را نمایش داده و ترکیب رنگ های بی نظیری را خلق کنند. بدین ترتیب ، تصویر نمایشی یکی از بهترن تصویر های حال حاظر در جهان خواهد بود و به عنوان پنجره ای رو به دنیای جدید فعالیت خواهد کرد.

از بارز ترین نمونه های این نوع تلویزیون های نوین ال جی که با فناوی نانوسل ارتقا داده شده اند می توان به مدل های زیر اشاره کرد:
SK81000GI
SK79000GI
SJ95500GI
SJ95700GI

نسل جدید تلویزیون های فناوی نانوسل ال جی در سال 2021

در سال 2021 از جدیدترین تلویزیون های نانویی ال جی رونمایی شد که غوغای زیادی را در سرتاسر جهان به پا کردند چراکه در این تلویزیون ها از فناوری های بیشتری برای ارتقا سطح کیفیت استفاده شده بود و حتی از جدیدترین و نسل نوین کیفیت ها یعنی 8K نیز رونمایی شده بود. نام این تلویزیون ها با NANO شروع می شد که از اولین مدل های آن باید به NAN079 اشاره کرد اما بعد ها NAN080 و NAN081 نیز به بازار عرضه شدند و باعث گسترش این نوع تلویزیون های نانویی ال جی شدند.

NANO85 و NAN090 از آخرین مدل تلویزیون های نانویی 4K این برند بودند که همانند تلویزیون های بالا از بهترین فناوری ها برخوردار بودند. اما پس از مدتی نسل جدید تلویزیون ها به بازار ها راه پیدا کردند. این تلویزیون ها دارای رزولوشن 7680*4320 بودند و به اصطلاح 8K بودند. تنها مدل تلویزیون های 8K ال جی NAN095 و NANO97 و NAN099 هستند که هم اکنون در بازار های ایران در دسترس هستند.

فناوی نانوسل های هوشمند به کار رفته در تلویزیون های NANO CELL

ال جی برندی است که در همه نوع محصولات خود توانسته است تا بهترین و پیشرفته ترین ویژگی های هوشمند را به کار ببرد تا استفاده کنندگان از آن بتوانند با خیالی راحت به سلایق خود بپردازند. در تلویزیون های فناوی نانوسل نیز این امکانات به دستیار های صوتی و اتصال کننده های وای فای رسیده است. دستیارهای صوتی گوگل اسیستنت و آلکسا از مهم ترین آنها هستند که به وسیله آن می توانید از راه دور و از طریق فقط صدای خود، هر نوع دستوری را به تلویزیون داده و اجرا کنید. AI ThinQ نیز از دیگر ویژگی های فوق هوشمند ال جی می باشد که در نانوسل ها به کار رفته است.

این فناوری از طریق وای فای، گوشی همراه و هوشمند شما را به تلویزیون متصل خواهد کرد تا از طریق آن به تنظیمات تلویزیون دسترسی داشته باشید و آن ها را بر اساس نیاز خود دستکاری کنید.

سیستم یا فناوری Screen Mirroring نیز از دیگر ویژگی های فوق حرفه ای این تلویزیون هاست که به صورت تخصصی خواهد توانست بدون اتصال هیچ سیمی و از طریق وای فای، صفحه گوشی تلفن همراه شما را به صفحه نمایش تلویزیون منتقل کند. امکاناتی نظیر گیرنده های ماهواره ای و منتقل کننده های کیفیت بالا نیز از دیگر ویژگی های برتر این تلویزیون ها هستند. بدین ترتیب فناوی نانوسل از لحاظ فناوری های هوشمند از بهترین های موجود در بازار هستند.

کیفیت و تن صدای بالای نانوسل ها

بدون شک ، بهترین صفحه نمایش دنیا نیز در مقابل شما قرار بگیرد و نمایش اجرا کند بدون داشتن صدای خوب، به دل نخواهد نشست. به همین دلیل نیز در نانوسل ها از بهترین و نایاب ترین فناوری های صوتی استفاده شده است. در این تلویزیون ها از بلندگو های مخصوصی برای پخش صدای شبیه به سه بعدی استفاده شده است و دالبی اتموس و دالبی دیجیتال در این بلندگو ها هنر نمایی می کنند. این دو فناوی می کوشند تا صدا را جهت دار کرده و به آن بعد دیگری بدهند تا لذت شنیدن آن بیشتر شود.

توان خروجی نیز از 20 شروع شده و به 50 وات خواهد رسید. البته این توان بالا مجموع ساب ووفر ها و بلندگو های عادی است. فناوی DTS_HD از جدیدترین فناوری های رمزگشای صداست که منجر به بازگشت صدا به روز اول ضبط خواهد شد. بدین ترتیب هیچ نویزی به صدای ورودی نخواهد رسید و بهترین شرایط را ایجاد خواهند نمود.

طراحی خاص تلویزیون های فناوی نانوسل ال جی

علاوه بر امکانات فوق العاده که در سیستم نرم افزاری آن ها وجود دارد، در قسمت سخت افزار نیز دارای قدرت های به خصوصی هستند که یکی از آن ها قالب و فریم های بسیار ظیف و کار شده است. این قالب ها دارای حاشیه های بسیار باریک برای زیبایی بیشتر و بدنه ای سخت از جنس پلاستیک فشرده هستند. بدین ترتیب ماندگای آنها به شدت بالا خواهد رفت. این بدنه مستحکم بر روی پایه هایی هلالی قرار خواهد گرفته که برای اولین بار بر روی این تلویزیون ها نصب و تعبیه شده اند.

اما مجزا ترین قسمت طراحی تلویزیون های فناوی نانوسل ، صفحه از نوع IPS است. این صفحه می تواند زاویه دید گسترده یعنی 178 درجه ای را در اختیار کاربران قرار بدهد تا با کمک فناوری نانو.، بتوان تصاویر و بافت های موجود را از هر طرف و با هر زاویه ای دید.

فناوری کوانتومی سامسونگ بهتر است یا فناوی نانوسل ال جی ؟

اگر دقت کرده باشید، در بالا گفته شده که تلویزیون های فناوی نانوسل از ذرات یک نانویی برای صفحه نمایش استفاده شده است. بزرگترین تفاوت این دو فناوری در اندازه آن هاست چراکه کوانتوم به معنای استفاده از ذرات بالای دو نانو متر است. به همین دلیل است که تلویزیون های فناوی نانوسل کیفیت برجسته تر و رنگ های طبیعی تری را ایجاد خواهند نمود. تلویزیون های کوانتومی دارای صفحه نمایش بزرگ و بدنه کلفت هستند، در نتیجه زاویه دید کمتر خواهد شد و نور پس زمینه با قدرت کمتری نمایش داده می شود.

همچنین در تلویزیون های کوانتومی سامسونگ که به کوانتوم دات معروف هستند، فیلتر رنگ های خروجی نخواهیم داشت در نتیجه آن تصاویر با رنگ های معمولی نمایش داده می شوند. اگرچه تلویزیون های کوانتومی سامسونگ هم می توانند در بازار های ایران طرفداران به خصوصی داشته باشند اما باید بدانید به دلیل استفاده از ساختار های ریز تر در صفحه نمایش، تلویزیون های ال جی می توانند بهتر جزئیات ریز و بافت های طبیعی را نمایش دهند. در نتیجه تلویزیون های QLED سامسونگ در برابر تلویزیون های نانوسل ال جی در صفحه نمایش به شدت کم خواهند آورد.

در نهایت در مورد فناوی نانوسل

به طور کلی در تلویزیون های فناوی نانوسل ال جی در هر قسمت از آنها بهترین و پیشرفته ترین فناوری ها جای گرفته اند تا بتوانند آن چیزی که مورد انتظار شماست را بر آورده کنند. پردازنده های قوی و نرخ رفرش های فوق العاده از عالی ترین ویژگی های صفحه نمایش انها هستند. فناوری های موجود در صدای خروجی نیز به نوبه خود باعث بهتر شدن حالت نمایشی تلویزیون می شوند و هماهنگی بین صدا و تصویر را افزایش می دهند.

یکی از جالب ترین هماهنگی های بین صدا و تصویر به وسیله دو نوع فناوری دلبی اتموس و دالبی ویژیون به وجود می آید که باعث می شوند تا حرکات صدا و تصویر دقیقا همزمان با یکدیگر صورت گیرند. در قسمت نرم افزاری نیز همانند دیگر تلویزیون های قدیمی تر ال جی از سیستم عامل WebOS استفاده شده است و فهرست مطالبی هیجان انگیز از بهترین برنامه هایی نظیر نتفلیکس و یوتیوب را در اختیار کاربران قرار خواهند داد.

فناوری های دیگر هوشمند نظیر AI ThinQ و دستیار های صوتی نیز باعث می شوند تا کاربران استفاده کننده از این تلویزیون ها بتوانند به راحتی تلویزیون خود را از راه دور کنترل کرده و نسبت به ادامه برنامه ها تصمیم بگیرند. ریموت کنترل این تلویزیون ها دارای حالت میکروفونی هستند که برای دستیار های صوتی کاربرد دارد و بعضی از آنها دارای حالت موس گرد هستند تا از این طریق آن را کنترل نمایید. قیمت این تلویزیون ها چندان بالا هم نیست تنها تلویزیون های 8K و 4K نسل نوین یا همان SUPER HD ها دارای قیمت بالایی هستند که به دلیل کیفیت فوق العاده و جدید بودن آنهاست.

به نظر می رسد که با توضیحات بالا که به صورت مو به مو توضیح داده شده اند، به نتیجه اصلی این که چرا تلویزیون های نانوسل ال جی بهتر هستند، رسیده باشید. در آخر از شما عزیزان می خواهیم سوالات خود در مورد تلویزیون های نانو ال جی و حتی نظر خود در مورد مقاله را برای ما ارسال و ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...

تبریک !!

عضویت شما تایید شد